Rozhovor s Jade

SNDNB avatar

Jade je talentovaný umělec z Maďarska a taťka labelu Eatbrain, to víme asi všichni. Jeho úspěchy se zapsaly do historie světového drum and bassu. Češi i Slováci ho bezmezně milují, proto jsme nelenili a vyzpovídali ho pro vás! 🙂

💥 SNDNB: Proč si říkáš Jade? Pojí se k tomu nějaký příběh?
👉 JADE: Jako teenager jsem dělal graffiti. JADE byl můj podpis. Většina writerů si své jméno vybírá spíše podle dynamiky písmen, než podle významu. Když se má hudební produkce o pár let později dostala na mezinárodní úroveň, zjistil jsem, že je to vlastně ženské jméno v anglicky mluvících zemích, haha… Jak šel čas a internet nabíral na významu, bylo zřejmé, že mé jméno není dohledatelné pomocí Google. Často přemýšlím o změně, ale je tu až příliš mnoho věcí, které mě s tím spojují.

💥 SNDNB: Jak dlouho se věnuješ produkci a DJingu?
👉 JADE: S DJingem jsem začal před 20 lety na vinylech. Brzy se ukázalo, že nikdy nedostanu žádný booking, pokud nepřijdu se svou vlastní produkci. Začal jsem tedy i produkovat a celou svou kolekci vinylů jsem prodal, čehož lituji. Měl jsem v ní klenoty jako Moving Fusion – Turbulence, Kemalův Bleed, The Creeps album a mnoho dalších. Když má produkce začala konečně vzkvétat a Black Sun Empire v roce 2004 začali vydávat mé tracky, vrátil jsem se k DJingu zpět na CD přehrávačích a už se nikdy nevrátil k hraní na vinylech. Stále mám ale pár svých dubplatů na deskách!

💥 SNDNB: Můžeš nám povědět o první myšlence, kterou jsi měl v souvislosti s labelem Eatbrain? Jak je tomu dávno?
👉 JADE: První myšlenka se objevila v roce 2010, přičemž realitou se stala v květnu 2011. Zpočátku jsem label založil jako podpěru pro vlastní produkci. Byl jsem již 7 let ve hře a vydával jsem na přibližně 15 labelech, jenže jsem se na žádném z nich necítil jako doma. Potřeboval jsem tedy něco, co bych mohl nazývat mým vlastním domovem. Postupně jsem pak začal získávat releasy tehdy ještě ne moc známých týpků jako Neonlight, Mefjus nebo Teddy Killerz. A ukázalo se, že mě správa a řízení labelu baví, a taky že mám dobrý vkus pro drum and bass. To bylo předtím, než se Neonlight upsali labelu Lifted, 2 kroky před Blackoutem. Předcházelo tomu i Mefjusovo přičlenění ke Critical Music. Byl to úplně první release od Teddy Killerz, což bylo dávno předtím, než začali spolupracovat s RAM Records.

💥 SNDNB: Proč jsi label pojmenoval Eatbrain? Máš pro to nějaké speciální důvody?
👉 JADE: V té době jsem byl hodně zainteresovaný do zombie filmů, a ti jak jistě víte… jedí mozky.

💥 SNDNB: Co si myslíš o českém crowdu, fanoušcích a mejdanech?
👉 JADE: Top na světě, co víc můžu říct. 😃 S českou scénou zažíváme opravdovou romanci, šestkrát za sebou jsme vyhráli ocenění za nejlepší label v Czech Drum & Bass Awards. Reakce, které dostáváme na vystoupeních, ta láska, energie, ten hype… Dostatečně poděkovat nelze!

💥 SNDNB: Víš, kolikrát jsi hrál v České Republice? Pamatuješ si své první hraní tady?
👉 JADE: Tak tahle otázka mě přinutila přemýšlet těžce a dlouho. Nejsem si jistý, ale myslím si, že poprvé to bylo v roce 2005 nebo 2006 v Ostravě s Morebeat klukama. Tehdy jsem také hrál v Brně a na nějakých menších místech jako je Frýdek-Místek. Abych byl upřímný, není snadné tyto věci pamatovat po téměř 15 letech a tolika epických mejdanech v zemi.

💥 SNDNB: Kde pro Tebe bylo největší potěšení si zahrát?
👉 JADE: Povím vám o nedávné zkušenosti, co se mi stala. Hráli jsme pár dní zpátky v Christchurch na Novém Zélandu. Byla to obrovská párty s devíti headlinery, kde jsme hráli b2b s Antonem z Teddy Killerz. Hráli jsme jako obvykle s tím rozdílem, že jsme přidali pár inspirujících fíglů, které okořenily náš výkon. Mejdan byl ukončen v jednu ráno a tak jsme pokračovali v jiném, menším klubu. No a tenhle mix byl prostě mentální. Nezajímali jsme se o žádná „pravidla“ ohledně b2b setu, oba jsme měli sluchátka na uších a nepřetržitě mixovali, neustále měnili a napravovali, co to šlo. Dav cítil tuto neuvěřitelnou energii a fanouškům padaly čelisti s jedinou konečnou otázkou: „Co to kur*a bylo???“ A my to cítili úplně stejně. Vzali jsme si na triko mnohem větší riziko, než je přípustné pro větší akce, ale my jsme to prostě nechali plavat a celé to proměnili v takovou zábavu, jaká bývá při hraní na domácí párty. Také nikdy nezapomenu na úplně první Eatbrain Stage na Let It Roll Summer 2016, kde jsme při východu slunce zavírali stage s MNDSCP.

💥 SNDNB: Kolik párty si tak myslíš, že už máš za sebou?
👉 JADE: Tak tohle také vyžaduje spoustu přemýšlení. Nejsem si jistý, ale myslím, že to bude něco okolo 700-800.

💥 SNDNB: Které tracky nejraději hraješ ve svých setech?
👉 JADE: Každý týden to jsou nějaké jiné. 🙂 Právě teď se obávám, že je to jeden z mých nových tracků z Eatbrain100, jmenuje se „Never Be“.

💥 SNDNB: Kolik času trávíš ve svém studiu?
👉 JADE: Všechen čas, když nejsem doma. Ale to bohužel ve většině případů ani neznamená produkování hudby, moje studio je totiž moje kancelář.

💥 SNDNB: Co Tvá inspirace? Odkud k Tobě přichází?
👉 JADE: To je také neustále se měnící téma. Nejvíce mě ovlivnil původní drum and bass jako třeba Konflict, Bad Company, Stakka & Skynet, Ed Rush & Optical, ale také jsem hodně poslouchal The Crystal Method, The Chemical Brothers a The Prodigy. V současnosti patří mezi mou největší inspiraci chlapci z labelu Dividid (když nepočítám Eatbrain) – Abis, Imanu, Buunshin, Missin a samozřejmě Synergy, i když ti s námi mají dlouhou historii. Ale inspiraci čerpám doslova ze všeho, inspiruje mě například šum pozadí ve filmu, nebo 100 000 tunová nákladní loď v mlhavém přístavu v San Francisco, když troubí. (vtip)

💥 SNDNB: Kdo je Tvůj nejoblíbenější drum and bass producent?
👉 JADE: Noisia, bez debat.

💥 SNDNB: Jak to vidíš s Tvými nadcházejícími releasy? Pracuješ na něčem?
👉 JADE: Jako Jade chystám 100. release na Eatbrainu, kterým bude můj single, na to se moc těším.. Mám taky hromadu zajímavých věcí pro můj další projekt Clashtone.

💥 SNDNB: Kterou hudbu posloucháš nejraději?
👉 JADE: To záleží na náladě. 🙂 Od Slipknot a Marylin Manson po Bonobo a Massive Attack, mé hudební spektrum je velmi široké. V současnosti jsem mnohem více na techno než kdy dřív, Umek je můj současný favorit.

💥 SNDNB: Máš domácího mazlíčka?
👉 JADE: Momentálně bohužel ne, ale vyrůstal jsem s kočkami.

💥 SNDNB: Kde vidíš drum and bassovou scénu v roce 2030? Co myslíš, jak to bude vypadat?
👉 JADE: Nemám sebemenší tušení a je mi to jedno. A pokud by mi to jedno nebylo, nikdy bych neotevřel neurofunkový label, jelikož v roce 2011 nebylo nic než dubstep. Nemohl jsem předvídat, že se můj styl hudby vrátí zpět, prostě jsem jen dál pokračoval… Kdo mohl předvídat foghornové šílenství v letech 2018-2019? Nepředstírám, že znám budoucnost a nebudu o tom vést divoké hádky a debaty. Hudební vývoj je nepředvídatelný a tak by to mělo být. To je na tom to vzrušující! Doufám, že v roce 2030 budeme mít Eatbrain Stage na Let It Roll na Měsíci, ale ani nebudu zklamaný, když by to mělo být na Marsu.

💥 SNDNB: Chceš na závěr něco sdělit českým fanouškům?
👉 JADE: Jste páteř mezinárodní neurofunkové komunity. Prosím zůstaňte takoví. Před tímto rozhovorem jsme vyhráli šestou cenu za sebou v kategorii nejlepší drum and bassový label od českých a slovenských fanoušků. Rok co rok vyhrávat první místo je prostě úžasné. Mockrát vám děkuji! ❤
hodně respektu!!

ENGLISH VERSION: 👇👇👇

Jade is a talented artist from Hungary and dad of Eatbrain label, we all know that. His successes have been written in the history of the world drum and bass. Czechs and Slovaks love him, so we interviewed him for you! 🙂

💥 SNDNB: Why Jade? Is there a story behind it?
👉 JADE: When I was a teenager I used to do graffiti. JADE was my tag. Most writers choose their name not by the meaning, but rather the dynamics of the letters. It was only years later when my music production got international, and that I found out that it’s actually a female name in English speaking countries haha.. And also when the importance of the internet emerged, it became obvious that I cannot be googled. I’m often thinking about to change it, but there are just too many things that connects me to it.

💥 SNDNB: How long have you been producing and DJing for?
👉 JADE: I started DJing about 20 years ago, on vinyl. It quickly became obvious that i’ll never get any bookings without bringing my own production game to the table.
So i also started producing, and very regrettably sold my collection with such gems as Moving Fusion – Turbulence on first white promo, Kemal’s Bleed, the Creeps album and many more. Finally when my production took off, and in 2004 BSE started to release my tunes, I started DJing again on CDs, never really got back into vinyl. But I still have some of my acetate dubplates!

💥 SNDNB: Could you tell us about the first idea that you had about Eatbrain? How long ago was that?
👉 JADE: The first idea emerged in 2010, which became reality for 2011 May. Initially I set the label up to support my own production. I was already 7 years into the game, released on about 15 labels, none of them felt like a home. I needed something that I can call my own house. But then I started to pick up releases by some (back then) relatively unknown guys like Neonlight, Mefjus, Teddy Killerz. It became obvious that I do like label managing as well, and I have a taste for good drum and bass. This was before Neonlight got signed to Lifted, 2 steps before Blackout, before Mefjus got signed to Critical, and it was the first ever release by Teddy Killerz, before they signed with RAM.

💥 SNDNB: Why did you name it Eatbrain? Any special reasons?
👉 JADE: I was at the time into Zombie movies a lot. And they you know.. Eat brains.

💥 SNDNB: What do you think about the Czech crowd, fans and parties?
👉 JADE: Top in the world. What else can I say. 😃 We have a true romance going on with the Czech scene, we won the best label in the country now 6 times in a row. The reactions we get at the shows, the love, energy, hype.. I cannot thank you enough!

💥 SNDNB: Do you know how many times have you played in the Czech Republic? Do you remember your first time?
👉 JADE: That question made me think very hard for a long time. I cannot be sure, but I think it was 2005 or 2006 Ostrava with the Morebeat guys. I also played in Brno around that time, and some smaller places like Frydek Mistek. To be completely honest, it’s not easy to remember these things after nearly 15 years and so many epic shows in the country.

💥 SNDNB: Where was the biggest pleasure for you to playing music?
👉 JADE: I’m going to tell you about a very recent experience I had. We played few week ago in Christchurch, New Zealand. It was a mega party with 9 headliners, and we played b2b with Anton from Teddy Killerz. It was a regular mix, but we did some inspired tricks, that really spiced up the performance. That event was shut down at 1AM, and there was a 2nd event in a smaller club, where we played b2b again. And that mix was just mental. We didn’t care about any „rules“ about b2bs, we both had the headphone on, and just nonstop mixed, constantly changing and correcting what’s going on. The crowd felt that unbelievable energy, and we got the ultimate questions by dropped jaw fans „what the actual F**K was THAT??“ We felt like that too. We took a lot more risks than what’s acceptable for a big show, and we totally just let it go and turned it into fun times. Like mixing at a home party. I will also never forget the first time we had our Eatbrain Stage at Let It Roll Summer 2016, where we played a ‚sunrise‘ set to finish the stage of with MNDSCP.

💥 SNDNB: How many parties do you think you have done?
👉 JADE: Now that’s also something that required a lot of thinking. And I cannot be sure, but I think it’s around 700-800.

💥 SNDNB: Which tracks are your favorites to play in your set?
👉 JADE: Every week something else. 🙂 Right now I’m afraid it’s one of my new tracks from the Eatbrain100 single, it’s called „Never Be“.

💥 SNDNB: How much time do you spend in your studio?
👉 JADE: All my time that I’m not home. But that unfortunately does not mean producing most of the time. My studio is my office.

💥 SNDNB: What about your inspiration? Where is it coming from?
👉 JADE: That is also an ever-changing subject. My original drum and bass influences were Konflict, Bad Company, Stakka & Skynet, Ed Rush & Optical. But I also listened a lot to The Crystal Method, The Chemical Brothers and The Prodigy.
In today’s drum and bass some of the most inspiring acts outside Eatbrain are the Dividid boys. Abis, Imanu, Buunshin, Missin and Synergy of course even though they have a long history with us. But I also draw inspiration literally from everything, like a background noise in a movie. Or a 100,000 ton cargo ship in the San Francisco bay fog blowing it’s horn (JK).

💥 SNDNB: Who is your most favorite dnb producer?
👉 JADE: Noisia. No debate.

💥 SNDNB: What about your forthcoming releases? Are you working on something?
👉 JADE: As Jade the 100th Eatbrain release will be my single, I’m very excited about that. But I also have a ton of interesting stuff coming from my other project, Clashtone.

💥 SNDNB: What is your most favorite music for listening?
👉 JADE: That depends on the mood. 🙂 From Slipknot and Marilyn Manson to Bonobo and Massive Attack, the spectrum is ultra wide. These days I’m much more into techno than before, Umek is my current favorite.

💥 SNDNB: Do you have a pet?
👉 JADE: Not at the moment unfortunately. But I grew up with cats.

💥 SNDNB: Where do you see the dnb scene end up in 2030? What do you think, how it will look like?
👉 JADE: I don’t have the slightest clue, and I don’t care.
If I did, I wouldn’t have opened a neurofunk label, when there was nothing around in 2011 but dubstep. I couldn’t predict that my kind of music would come back, I just kept on pushing. And who could have predicted the 2018-2019 foghorn craze? I don’t pretend to know the future or make a wild guess about it, music progression is unpredictable, and that is how it should be. That’s what makes it exciting! I hope in 2030 well’ll have an Eatbrain stage at Let It Roll on the Moon, but I won’t be disappointed if it will be Mars.

💥 SNDNB: Do you want to tell to the Czech fans something?
👉 JADE: You are the backbone of the international neurofunk community. Please stay like that. Since the interview, we won the best DnB label award from the Czech and Slovakian fans. 6th year in a row – I’m speechless. Year after year getting voted No1 is just astonishing. Thank you so much! ❤
hodně respektu!!

Thanks for the interview Jade! 🙏

Tagged in :

SNDNB avatar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

More Articles & Posts