O nás

Spojuje NÁS DNB je projekt, který se za dobu svého působení na scéně rozrostl z malé skupiny na facebooku až k velkým klubovým či halovým akcím.

Vzniklo to jako skupina pro kamarády a lidi, co mají rádi drumandbass. Šlo o sdílení tracků, vyměňování si zážitků z různých akcí, videí a postupem času se k tomu nabalovalo víc a víc lidí, převážně kamarádů. Začalo se to rozrůstat a rozrůstá se to pořád dál.

A proč zrovna chobotnice? Je totiž skvělým znázorněním pro drum and bass.

Kořeny nestojí na jednom místě. Mění tvar. Mění barvu. A rostou. Není tu nic takového jako čistý bod původu, především v něčem tak kluzkém jako je hudba, ale to neznamená, že tu není historie.

Dick Hebdige, 1987

Tato citace vystihuje drum and bass a jeho progress napříč historií naprosto výstižně, stejně jako chobotnice, která v našem případě dokáže symbolizovat drum and bass asi nejlépe ze všech živočichů na Zemi. Víc undergroundové zvíře jen těžko najdete…

Chobotnice má 8 inteligentních chapadel, které pokud se na vás přisají, přichytí se a spojí se s vámi. Každé z 8 chapadel má svůj vlastní nervový systém, což v podstatě znamená, že každé chapadlo má svůj vlastní mozek i mysl. Každé chapadlo si jede to svoje, nezávisle na ostatních. V našem případě chobotnice jako celek symbolizuje drum and bass a každé z jejích 8 chapadel představuje jeden ze subžánrů dnb:

1) Jungle – tam všechno vzniklo a začalo. Určitě všichni znáte hlášku „back to the roots“. Nebýt oldschool dnb, nebyly by základy pro dnešní dnb a pro vývin subžánrů. Chobotnice jsou jedny z nejstarších živočichů planety, stejně jako v tomto případě jungle v našem dnb světě.

2) Liquid funk – dokáže vyzdvihnout harmonii a melodické zvuky, je nejsvětlejším subžánrem vůbec. Chobotnice se pohybuje pomocí vlnění chapadel nebo vytlačováním vody. Její pohyby umí být natolik vláčné, že ji klidně můžeme označit za pohybující se tekutý flek – obzvlášť, pokud se zrovna maskuje a splývá s okolním prostředím. Mimochodem věděli jste, že chobotnice liquidem (jedovatým inkoustem) útočí?

3) Neurofunk – jeho oblíbenost se postupem času dostala na vysokou příčku popularity a dnes je velmi žádaný, své základní prvky převzal z techstepu. Zpátky k chapadlům – pojem „neuro“ pracuje s neurologickými procesy, jde o způsob využití mozku. Chobotnice je živočich, jenž má mozků hned několik a přitom nepotřebuje využívat svůj centrální mozek, což z ní dělá tvora, kterému je pojem „neuro“ na celé planetě nejblíž.

4) Mainstream – je dancefloorem poznamenaný subžánr dnb, často je propletený vokály. Srovnáme-li barevnost mainstreamu se schopností chobotnic měnit svůj barevný vzhled dle libosti, narážíme na určitou spojitost. Jinými slovy – dnb umí být i veselou barevnou mantrou – stejně tak, jako to dokáží i chobotnice.

5) Deep – klade důraz na hluboko posazené basy. Chobotnice se dostanou úplně všude, nemají totiž žádné kosti. Díky svým vlastnostem a stavbě těla si libují v nejtemnějších vodách a zákoutích, kam se jen tak nějaký živočich nemá odvahu vydat. To se dá s nadsázkou srovnat i s prostředím dnb akcí, kde jen těžko potkáte někoho, kdo se bojí temnoty a její nekompromisní hloubky. Málokterý živočich se dostane tak hluboko, jako právě chobotnice.

6) Crossbreed – co mají společného plechy s chobotnicemi? Že by rozpálenou troubu a natěšeného kuchaře? Můžeme jen tipovat jaké neplechy se skrývají na dně oceánů…a nebo snad plechy? Odkud se vzaly jména jako Katharsys, Hallucinator, 3RKND a další peklem políbení producenti? Co když je cesta do pekel skryta někde pod vodou, pod troskami potopených lodí?

7) Jump up – tak to je energetický sound, který doslova evokuje k tanci a pohybu. Chobotnice jsou obdarovány schopností vyskakovat nad hladinu, a to díky tryskovitým pohybům chapadel se současným vytlačováním vody.

8) Halftime – poslední z osmi subžánrů dnb je svým tempem nejpomalejší, mívá okolo 80-85 bpm. Díky většímu prostoru ve struktuře skladby je snazší zkroutit jakýkoli tvar zvuku aby na míru zapadl, podobně jako chobotnice mění svůj tvar a vzhled. Chobotnice mají tři srdce, přičemž dohromady se jejich srdeční tepot za minutu rovná přibližnému bpm halftimu.